JUST KO

Dezyderata dla Stasia

Kochany Stasiu!

Jesteś takim zupełnie małym stworzeniem, a już namieszałeś w życiu przynajmniej dwójki ludzi, i to ludzi, dla których od dziś będziesz całym światem. To chyba najbardziej odpowiedzialne w życiu zadanie – znaczyć dla kogoś wszystko i mieć siłę, by to udźwignąć. Życzę Ci więc, aby w życiu nigdy nie zabrakło Ci siły, zarówno tej psychicznej, która pomoże Ci zwalczać przeciwności losu, będzie podnosiła Cię na duchu w chwilach smutku i pozwoli skakać jak najwyżej z radości w momentach olbrzymiego szczęścia, ale też tej fizycznej, która zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i poczucie tej malutkiej przewagi, kiedy nie dasz się stłuc Tymoteuszowi. Bądź jednak rozsądny i nigdy nie wykorzystuj swoich mocy, aby kogoś skrzywdzić. Zwalczaj zło dobrem, głupotę inteligencją, chamstwo serdecznością. Bądź dla innych takim, jakim chciałbyś być dla siebie.

Spotykaj na swojej drodze ludzi w proporcjach 98:2. 98 dobrych i 2 złych. Niech w każdej puli znajdzie się ktoś, kto da ci w kość, pokaże, że życie nie jest bajką i że trzeba mieć silny tyłek, żeby sobie w nim poradzić. Ta zła dwójka będzie twoimi nauczycielami życiowej Czarnej Magii, której nie poznasz otaczając się tylko dobrocią i słodyczą. Miej na swojej drodze kilka sporych przeszkód, które zahartują twój charakter i nauczą radzenia sobie z kłopotami. Niech żadna z nich nigdy nie będzie przeszkodą niemożliwą do pokonania, a jeśli okaże się, że jest dla ciebie za duża i za trudna, to pamiętaj, że masz obok siebie 98% ludzi, którzy pomogą Ci się z nią zmierzyć. Nie wstydź się prosić ich o pomoc, bo ludzie radzący sobie ze wszystkim sami i nie potrzebujący pomocy nie są potrzebni innym. Miej więc przy sobie chociaż jedną osobę, której będziesz potrzebny. I jak najwięcej osób, którzy będą dla ciebie takimi przyjaciółmi, jak dla mnie twoi rodzice.

Podążaj za marzeniami. Walt Disney powiedział, że jeśli potrafisz coś wymarzyć, potrafisz to także osiągnąć. Nie bój się mierzyć daleko i sięgać po to, co trudno dostępne – te kąski są najsmaczniejsze, zagarniaj je więc bezwstydnie dla siebie. Od ciebie będzie zależeć, czy zechcesz się nimi z kimś podzielić. Wierzę, że tak, bo prawdziwe szczęście jest wtedy, kiedy masz je z kim dzielić.

Bądź zdrowy. Nie daj się nigdy pokonać, wygrywaj każdą walkę z infekcjami. Dbaj o siebie i nie przeziębiaj specjalnie (chyba, że będziesz się bał sprawdzianu z matmy. Wtedy możesz trochę przed Mamą pokasłać).

Żyj dobrze. Znaj znaczenie słów: honor, tolerancja, skromność. Pamiętaj, że nie trzeba się z kimś zgadzać, aby go szanować. Umiej słuchać głupich i tych o innych poglądach – oni też mają swoją opowieść. Bądź sobą i nie udawaj. Miej odwagę być taki, jaki czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Niech cechuje cię wytrwałość, zaradność, szczerość i hojność. Niech każdy następny dzień będzie lepszy od poprzedniego, niech nuda ustępuje w nim miejsca przygodzie, niech ci się chce chcieć i może móc.

Bądź szczęśliwy. Bo w byciu szczęśliwym zawiera się wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.