JUST KO, LIFESTYLE

Tryb żaby przy szklanej pogodzie

Leżałam na łóżku i czułam się jak wegetująca roślina. Miałam wolny dzień, idealną środę na pozałatwianie wiszących nade mną spraw w Urzędzie Skarbowym, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania. Ale była 11.00, a ja od dwóch godzin nie mogłam zwlec się z łóżka. Żywotność baterii mojego organizmu nie przełączyła się na tryb oszczędzania energii, ja czułam się, jakby na czole migało mi czerwone “1%”. Nie wiem skąd znalazłam w sobie moc do opuszczenia obu nóg na podłogę. Człapu człapu do łazienki. Ząbki. Prysznic. Dres. Człapu człapu do kuchni. Lodówka. Pusta. Człapu człapu do dużego pokoju. Kanapa. Bęc!
O 14:00 moje ciało wciąż było meduzą. Wielką kupą galarety, której było wszystko jedno. Jeszcze chwila i ślina zaczęłaby mi kapać z kącika ust. Niemoc. Marazm.

Poruszały się jedynie moje gałki oczne. Obserwowały zmagania kilku posiadaczek wątpliwej jakości intelektu walczących o męża. Tak, w telewizji. Tak, w tefałenie. Dziewoje miały długie paznokcie i desperację w oczach. Na ich tle prężyli się ONI – samce klasy A: mięśniak o dojrzałości dziecka, ochroniarz ze sklepu pozbawiony jaj i białostocki DJ wszędzie łażący w czapce z daszkiem. Samcom towarzyszyły mamusie, troskliwie odganiające muchy sprzed nosa synków, podające im śniadanko do łóżka, dające buzialka na każdym kroku. Wyfiokowane, sztuczne, Teściowe in spe jak z horroru.
Dziewczęta uwijały się jak pszczółki wokół samców. Włazidupstwo, wazeliniarstwo, miłość niby już na wieki, obgadywanie rywalek i nadskakiwanie mamusiom. Wszystkie czekają, by zostać z samcem sam na sam, by wziął za rączkę, by zagadał, by się zakochał tak, że juć ich śmierć nie rozłączy. Gladiatorki walczące na arenie życia o męża. Na oczach kilku milionów telewidzów. Żałość.
Eliminacja. Na potrzeby programu nazwana “wyborem”. Pulchny DJ miał odrzucić dwie kandydatki. Biedak pali szluga za szlugiem, jeść nie może z nerwów, dogryza mamusi. To najtrudniejsza sytuacja w jego życiu – ma przecież dopiero 35 lat, a tu już wymagają od niego takiej decyzji? Sepleniąca i siląca się na swobodę blond cizia w wieczorowej kiecce, która chyba jest tu jakimś mentorem, drąży temat i dopytuje DJa o przyczyny takiej a nie innej decyzji. Fak mać, twórcy “Niewolnicy Isaury” mogliby się od niej uczyć! Dramat.

Zmiana kanału. Polsat. Znany z reklamy farby do ścian i udziału w talent show typ, który kiedyś bardziej był znany z tego, że jego knajpa dostała gwiazdkę Michelina drze się na zgraję spoconych, przerażonych kucharzy. Żeńska czerwona i męska niebieska drużyna w popłochu krzątają się po kuchni starając się coś ugotować. Furiat od farb co chwila rzuca talerzami, bo wszystko ma być idealne. Plasterki ogórka mają mieć 2 mm i jeśli mają 2,2 mm to się nie nadają. Na talerzu ma być dokładnie 17 listków tymianku. Wszystko, co ma za mało lub za dużo czegoś, jest nierówne, inaczej położone trafia do śmieci. Twarze kucharzy błyszczą od potu, w oczach widać łzy zmieszane ze strachem. Sceny z restauracji przerywane są wypowiedziami uczestników, którzy z gracją przedszkolaka grającego Melchiora w jasełkach wyrzucają z siebie wyuczone kwestie. Najczęściej są to mało wybredne i subtelne komentarze pod adresem kolegów, bo to, co działo się w kuchni, zawsze było winą kolegów. Jad, chamstwo i prostactwo. Dość.

 – Aby umyć toaletę odkręć płyn i kierując butelkę w dół polej obficie. Umyj szczotką, energicznie pocierając i spuść wodę.
No nie, kurwa, nie.

Polska telewizja szmirą stoi. Gotują, tańczą i śpiewają. Szukają żon dla rolników i mamisynków. Cały, caluśki dzień przeleżałam w wyrze i nie trafiłam na nic, co niosłoby ze sobą jakąś wartość. Prym wiedzie tu TVN, który popołudniową ramówkę nasączył paradokumentalnym gównem: Szpital, Szkoła, Trudne sprawy. Paćka dla debili. Mój mózg, nawet w chwili, w której żaba pokonałaby mnie w pojedynku na inteligencję, nie był w stanie tego przyjąć. Połknął, strawił i wyrzygał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.